Steppery do użytku domowego i ich skuteczność

Powszechnie wiadomo, że regularna aktywność fizyczna może poprawić stan zdrowia. A jeśli prowadzisz siedzący tryb życia lub masz nadwagę, ale naprawdę chcesz dojść do formy, trening na stepperze może Ci w tym pomóc.

Najprostszym sposobem jest zakup steppera bezpośrednio do domu, dzięki czemu ćwiczenie nie zostanie odwołane z powodu nagłej zmiany planów, złej pogody lub innych niesprzyjających okoliczności.

Co to jest stepper i jakie spełnia funkcje?

Podstawą pracy tej maszyny cardio jest chodzenie po pedałach mechanizmu dźwigniowego, imitujące znane wszystkim wchodzenie po schodach. Niezależnie od konstrukcji (mechanicznej czy elektromagnetycznej, skoku pedałów, budowy i wielkości, funkcjonalności) stepper ma za zadanie wzmocnić Twoje mięśnie.

Trening ten angażuje przede wszystkim mięśnie nóg i pośladków, ale istnieją również bardziej zaawansowane wersje o szerszym zastosowaniu:

  • Stepper Classic (rozmiar standardowy i wersja pomniejszona) – te mini steppery są świetne do wzmacniania kończyn dolnych i pośladków; hantle mogą być używane do łączenia górnych partii ciała.
  • Stepper z taśmami oporowymi, elastyczne taśmy dołączone do tego urządzenia cardio pomagają aktywować mięśnie górnej części ciała.
  • Stepper obrotowy, ten trenażer posiada obrotowy uchwyt, który pozwala na obracanie ciała i jednoczesne chodzenie, aby pracować nad dolną częścią ciała, jak również nad plecami, talią i brzuchem; trenuje również i poprawia koordynację, przesuwając środek ciężkości na różne nogi w tym samym czasie.
  • Stepper dla dzieci, z tego urządzenia mogą korzystać zazwyczaj dzieci już od 4 roku życia, co pozwala im poprawić ogólną kondycję fizyczną i ogólnie rozwinąć zamiłowanie do sportu.

W sprzedaży znajduje się wiele różnych modeli zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych użytkowników. Wybierz najlepszy dla siebie, który pomoże Ci osiągnąć Twoje cele sportowe.

Jak możesz skorzystać z treningu na stepperze?

Główną zaletą treningu na stepperze jest to, że zapewnia on naturalne ćwiczenie, które pozwala utrzymać mięśnie w dobrej kondycji. Jeśli wykonujesz ćwiczenia prawidłowo i regularnie, możesz osiągnąć dobre wyniki w kilku obszarach jednocześnie.

Steper należy do ćwiczeń typu cardio, dlatego ćwiczenia na nim mogą poprawić przepływ krwi do serca i mózgu, pomóc wzmocnić naczynia krwionośne, a także unormować pracę płuc i całego układu oddechowego. Jeśli Twoim konkretnym celem jest wzmocnienie układu sercowo-naczyniowego, skup się na krótkich treningach (15-20 minut) na wysokim tętnie.